iphone

Różnice między iPhone 12 i 13

iPhone 12 i iPhone 13 to dwa najnowsze modele ze stajni Apple. Poza tym, że są dwa modele, nowy iPhone 13 ma kilka udoskonalonych funkcji w porównaniu do iPhone’a 12. Ten przewodnik zawiera informacje na temat porównania iPhone 12 i iPhone 13, a także różnic i udoskonalenia, które zostały wprowadzone w nowym modelu.

iPhone 12 i iPhone 13 mają wiele podobnych cech. Oba mają 6–gigabajtową pamięć RAM i baterię o pojemności 1186 mAh. Oboje mają też ekrany o przekątnej 6,1 cala. Oba modele posiadają technologię eSIM i oferują łączność 4G. Różnice pomiędzy iPhone 12 i iPhone 13 pojawiają się, kiedy spojrzymy na procesor, wytrzymałość materiału i bezpieczeństwo.

Jakie udoskonalenia przyniósł model iPhone 13?

iPhone 13 ma kilka ulepszeń w porównaniu do iPhone 12. Najbardziej widocznymi są:

 • Procesor A14 Bionic – to najmocniejszy procesor jaki został wykorzystany w urządzeniach Apple;
 • Systemy uczenia maszynowego dla lepszego dostosowania i łatwiejszego użytkowania;
 • Większy wyświetlacz OLED o przekątnej 6,1 cala;
 • Nowy układ aparatu i aparat ultraszerokokątny;
 • Podobna obudowa wykonana z materiału Ceramic Shield;
 • Podwójny system zamka Face ID;
 • Adapter ładowania bezprzewodowego MagSafe.

iPhone 13 oferuje też wiele innych małych udogodnień, które zapewnią użytkownikom przyjemniejsze i łatwiejsze doświadczenia z użytkowania.

Wygląd

Apple iPhone 12 i iPhone 13 są ogólnie podobne, ale istnieją pewne zmiany. Oba modele mają wyraźny wyświetlacz OLED Super Retina XDR z narożnikami zaokrąglonymi. Główne różnice obejmują wielkość ekranu – iPhone 13 ma 6,1-calowy ekran, podczas gdy iPhone 12 ma 5,4-calowy ekran. iPhone 13 jest także wykonany z tworzywa sztucznego w konstrukcji ProMotion, który oferuje szybsze odświeżanie obrazu i lepszą jakość obrazu.

iPhone 13 ma też nowy Ceramic Shield, wyświetlacz chroniony cienką warstwą ceramicznego szkła, które ma być cztery razy bardziej wytrzymałe niż tradycyjne szkło. Ma też lepszy antyrefleksyjny matowy lub błyszczący ekran.

Efektywność

iPhone 12 i iPhone 13 prowadzą zaawansowaną wszechstronną konkurencję, jeśli chodzi o efektywność. iPhone 12 posiada potężny czterordzeniowy procesor A12 Bionic, który oferuje imponującą moc obliczeniową dla jego wielkości. iPhone 13 natomiast ma pod ręką silniejszy układ A14, który wspiera rozszerzoną grafikę, aby zapewnić lepszy wygląd nie tylko gier, ale również aplikacji i filmów.

iPhone 12 ma dwa modele z 6 GB i 4 GB pamięci RAM, z kolei iPhone 13 posiada tylko jeden model – 8GB. Jest to duży skok w dobrą stronę, ponieważ wyższa ilość pamięci pozwala urządzeniu działać szybciej i bardziej sprawnie.

Nowy model ma również niewielkie ulepszenia w zakresie łączności. Ma on możliwość obsługi szybszych sieci 5G niż iPhone 12. Oznacza to lepsze pobieranie danych i wyższy transfer prędkości. W rezultacie możesz zyskać szybszy dostęp do treści w internecie.

Ulepszenia w iPhone 13

iPhone 13 obfituje w liczne udogodnienia, których nie można znaleźć w iPhone 12. Oto tylko niektóre z nich:

 • 5G: iPhone 13 jest pierwszym urządzeniem marki Apple, które obsługuje sieć 5G. Oznacza to szybsze łącza internetowe i dostęp do większej ilości treści.
 • Udoskonalone aparaty: Zwiększono liczbę aparatów w iPhone 13 oraz dodano wiele nowych funkcji, takich jak mikrosoczewki, HDR i Night Mode. To sprawia, że użytkownicy mogą robić lepsze zdjęcia.
 • Procesor A14 Bionic: iPhone 13 został wyposażony w wydajny procesor A14 Bionic, który przyspiesza ogólną wydajność urządzenia oraz ma znaczący wpływ na wydajność aplikacji i grania w gry.
 • Face ID: iPhone 13 jest wyposażony w Face ID zasilany przez procesor A14 Bionic, co oznacza, że użytkownicy szybko i łatwo mogą odblokować telefon i chronić swoje dane.

To tylko niektóre z wielu udogodnień, jakie otrzymujesz w iPhone 13.

Zabezpieczenia

iPhone 12 i iPhone 13 to dwa najbardziej wyrafinowane smartfony w 2020 roku. Ale jakie są ich zabezpieczenia? Sprawdźmy, co Apple ma do zaoferowania w zakresie bezpieczeństwa obu urządzeń.

Zmiany wprowadzone w iPhone 13

iPhone 13 przynosi ze sobą kilka zmian i udoskonalenii. Od nowszego procesora, dzięki któremu wyraźnie zwiększa się wydajność urządzenia, po różne innowacje w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Oto lista niektórych zmian:

 • Nowy 6-rdzeniowy procesor A14, który przyspieszy działanie urządzenia.
 • Zwiększona rozdzielczość i panoramiczny wyświetlacz OLED dla bardziej wyrazistego obrazu.
 • Lepsza bateria i bezprzewodowa ładowarka, co zapewnia wytrzymałość na dłużej.
 • Kamera szerokokątna o dużej rozdzielczości, pozwalająca na doskonałe zdjęcia i filmy.
 • System Face ID, który pozwala szybko i bezpiecznie odblokować urządzenie.
 • Szereg aplikacji i funkcji, które wprowadzają nowe możliwości, aby szybko uzyskać lepsze rezultaty.

Jakie inne udoskonalenia oferuje bezpieczeństwa nowy model?

iPhone 13 został wyposażony w kilka nowych funkcji, które poprawiają jego bezpieczeństwo. Podobnie jak iPhone 12, urządzenia wyposażone są w Touch ID oraz Face ID. Nowy model posiada jednak dodatkowe narzędzia bezpieczeństwa, w tym:

 • Find My: śledzenie lokalizacji urządzenia
 • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i szpiegostwem
 • Funkcja blokady ekranu

Należy pamiętać, że jeśli twoje urządzenie będzie miało do czynienia z wirusami lub innymi szkodliwymi aplikacjami, Apple oferuje usługi wsparcia technicznego, aby pomóc w naprawieniu urządzenia.

Ekran

iPhone 12 i iPhone 13 są wyposażone w doskonałe ekrany Super Retina XDR. Ekran iPhone 12 ma 6,1 cala, a iPhone 13 ma 6,1 cala. Oba zostały zaprojektowane tak, abyś mógł w pełni wykorzystać swoje urządzenie.

Oba modele mają technikę TrueTone, co pozwala wyświetlać kolory w sposób bardzo naturalny, nawet na zewnątrz. Również oba modele mają technikę HDR, dzięki czemu możesz cieszyć się wysokim poziomem jasności i bogatymi detalami.

iPhone 13 został zaprojektowany z myślą o trwałości. Ma wytrzymałą szklaną powłokę i funkcję odporności na odciski palców. Możesz być pewny, że Twój ekran będzie wyglądał dobrze przez wiele lat!

Jakiego rodzaju wyświetlaczy użyto?

iPhone 12 i iPhone 13 oba wyposażone są w wysokiej jakości wyświetlacze. iPhone 12 posiada ekran Liquid Retina HD o przekątnej 6,1 cala, oznaczony jako IPS LCD. Model 13 również posiada ekran Liquid Retina HD, ale o przekątnej 6,1 cala i typie OLED Super Retina XDR. Oznacza to, że iPhone 13 oferuje znacznie lepszy kontrast, kolory, jasność i jakość obrazu.

Istnieje również różnica w dotyku – iPhone 13 używa 120 Hz ProMotion technologii, która zapewnia płynną obsługę i daje większy komfort użytkowania. To rozwiązanie doceniane jest szczególnie przez entuzjastów gier.

Funkcje aplikacji

iPhone 12 i iPhone 13 wyposażone są w ogromny zestaw aplikacji od Apple. Oba telefony dają Ci możliwość dostępu do popularnych aplikacji, takich jak Safari, Zdjęcia, Wiadomości, Książka i iTunes. W iPhone 12 jednak trzeba poszukać innych aplikacji poza tymi od Appla, ponieważ iOS 14 nie zawiera już tak bardzo wielu dostępnych opcji.

iPhone 13 oferuje ulepszoną funkcjonalność i znacznie rozszerzony zestaw aplikacji. Nowy system operacyjny iOS 15 obejmuje dużo więcej aplikacji i funkcji niż iOS 14. Użytkownicy mogą teraz skorzystać z wielu dodatkowych aplikacji działających na ich iPhone 13, takich jak Apple Music, Apple News+ i Apple TV+. Ponadto dostępne są zestawy aplikacji stworzonych specjalnie z myślą o użytkownikach iPhone’a 13, takie jak Darkroom i Procreate Pocket.

Jakie aplikacje można znaleźć w iPhone 12?

iPhone 12 oferuje szeroką gamę aplikacji i usług, w tym aplikacje takie jak Apple Music, Apple TV+, Apple News+ i iCloud. Istnieją także ponad milion aplikacji płatnych i bezpłatnych do pobrania z App Store.

Oprócz tych aplikacji, Apple oferuje użytkownikom iPhone 12 dostęp do usług takich jak Apple Pay, Find My iPhone, Family Sharing itp. Do pobrania są również aplikacje firm trzecich, takie jak Skype, Netflix i Spotify.

iPhone 12 ma też dostęp do usług lokalizacyjnych, inteligentnego asystenta Siri, rozpoznawania mowy i systemu kontroli rodzicielskiej.